KES ON HÜPOKOER?

Hüpokoer on spetsiaalse väljaõppe saanud koer, kes tunneb haistmismeele abil ära inimese madala veresuhkru (hüpoglükeemia) ning annab talle sellest märku (markeerib). Selle, kuidas koer märku annab, valib omanik ise, kuid enamasti kasutatakse ninaga tonksamist või käpaga kraapimist. Kuna kõrge veresuhkur (hüperglükeemia) ei ole nii ohtlik, kui madal, siis seda ära tundma koera eraldi ei õpetata. Hoolimata sellest hakkab enamus hüpokoeri ikkagi ka hüperglükeemiat markeerima, kuna lõhn, mis organismis tekib nii ühe kui teise puhul, on sarnane. Hetkel teadaolevalt tunneb koer mürkainete ehk ketokehade lõhna, mis hüpo- või hüperglükeemiaga kaasnevad.

Koerad on õpetatud markeerima nii kaua, kuni inimene oma veresuhkruga midagi ette võtab ja palub koeral töö lõpetada. Vajalik on see selleks, et ei tekiks olukorda, kus hüpoglükeemiast nõrk ja segaduses olev inimene koera ära saadab ning siis koomasse langeb. Kui selline asi peaks siiski juhtuma, on hea koer nii iseseisvaks probleemide lahendajaks treenitud, et ta läheb teistelt pereliikmetelt või vajadusel ka mujalt abi otsima.

Lisaks markeerimisele õpetatakse hüpokoertele ka omanikule suhkrut sisaldava toidu või joogi toomist, et inimene saaks kiiresti veresuhkrut tõsta.

 

MIS ON DIABEET?

Diabeet ehk suhkruhaigus on krooniline ainevahetushaigus, mille puhul kõhunääre ei tooda insuliini piisavalt või on selle mõju puudulik või on insuliini tootmine organismis sootuks lõppenud. Insuliin on aga vajalik organismi loomulikuks ainevahetuseks- selleks, et glükoos saaks imenduda rakkudesse.

Eestis on ligikaudu 4200 1 tüübi diabeeti põdevat inimest. (I + II tüüpi kokku on ca 70 000).

Selleks, et diabeeti põdev inimene saaks elada täisväärtuslikku elu ning vältida veresuhkru kõikumisega kaasnevaid tüsistusi, on vaja suhkrutase hoida võimalikult stabiilsena.

Üheks heaks võimaluseks veresuhkrutaset normis hoida on insuliinipumbaga integreeritud glükoosijälgimise süsteem. Paraku on aga selliste seadmete ekraanile kuvatav veresuhkrnäit mõõdetud nahaalusest koevedelikust ning seetõttu väikese viibega, näidates seda glükoosisisaldust, mis oli veres 10-15 minutit tagasi. Hetkel teadaolev kiireim abiline veresuhkru taseme muutusest märku andma, on hüpokoer.

Tahad rohkem teada? Loe lisa:  Äripäev 29.04.2019 Hüpokoer aitab diabeediga toime tulla